| Manufacturer Part Number: | 1N4731A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9969 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4731A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4731A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4731A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4731A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4731A is new and unused, you can buy 1N4731A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4731A.
| MUR120RL | Diode Standard 200V 1A Through Hole Axial | MUR120RL.pdf | |
| SZBZX84B5V1LT1G | Zener Diode 5.1V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84B5V1LT1G.pdf | |
| FDMC8321LDC | MOSFET N-CH 40V 27A POWER33 | FDMC8321LDC.pdf | |
| FQD6N60CTM | MOSFET N-CH 600V 4A DPAK | FQD6N60CTM.pdf | |
| 2305A-1HDCG8 | IC CLK BUFFER 3.3V HI DRV 8-SOIC | 2305A-1HDCG8.pdf | |
| ICS91720BGLFT | IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-TSSOP | ICS91720BGLFT.pdf | |
| 8N3SV76EC-0181CDI | VCXO IC 66MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0181CDI.pdf | |
| EP2S60F1020C4N | IC FPGA 718 I/O 1020FBGA | EP2S60F1020C4N.pdf | |
| A54SX16-2TQ176 | IC FPGA 147 I/O 176TQFP | A54SX16-2TQ176.pdf | |
| ATSAMC20J16A-MUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM C20 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH | ATSAMC20J16A-MUT.pdf | |
| MAX4527ESA+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 175 Ohm 8-SOIC | MAX4527ESA+.pdf | |
| SN65LBC176AQDREP | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65LBC176AQDREP.pdf | |
| EL5192ACWZ-T7A | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | EL5192ACWZ-T7A.pdf | |
| LMH6515SQ/NOPB | Variable Gain Amplifier 1 Circuit Differential 16-WQFN (4x4) | LMH6515SQ/NOPB.pdf | |
| MC10H101L | NOR/OR Gate Configurable 4 Circuit 8 Input (2, 2, 2, 2) Input 16-CDIP | MC10H101L.pdf |