| Manufacturer Part Number: | 1N4732A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4732A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4732A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4732A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4732A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4732A,113 is new and unused, you can buy 1N4732A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4732A,113.
| STPS10M80CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 5A Through Hole TO-220-3 | STPS10M80CT.pdf | |
| PMEG6010ELRX | DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123 | PMEG6010ELRX.pdf | |
| APT15DQ120BG | DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO247 | APT15DQ120BG.pdf | |
| CMDZ5255B BK | Zener Diode 28V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5255B BK.pdf | |
| 1PMT5945B/TR13 | Zener Diode 68V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5945B/TR13.pdf | |
| HMC835LP6GETR | IC PLL VCO WIDEBAND 40SMD | HMC835LP6GETR.pdf | |
| MCP795B10-I/SL | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B SPI 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MCP795B10-I/SL.pdf | |
| 10AX115S4F45I3LG | IC FPGA 624 I/O 1932FCBGA | 10AX115S4F45I3LG.pdf | |
| 5SGTMC5K2F40C2N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGTMC5K2F40C2N.pdf | |
| MB91F526LSBPMC-GTE1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB91F526LSBPMC-GTE1.pdf | |
| HD6473657WV | H8/300L H8® H8/300L Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 60KB (60K x 8) OTP 80-TQFP (12x12) | HD6473657WV.pdf | |
| DG9461DV-T1-E3 | 1 Circuit IC Switch 2:1 60 Ohm 6-TSOP | DG9461DV-T1-E3.pdf | |
| LF411CDRG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | LF411CDRG4.pdf | |
| EL8102IWZ-T7A | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | EL8102IWZ-T7A.pdf | |
| AT25256A-10CI-2.7 | IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8LAP | AT25256A-10CI-2.7.pdf |