| Manufacturer Part Number: | 1N4732A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4732A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4732A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4732A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4732A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4732A,133 is new and unused, you can buy 1N4732A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4732A,133.
| AZ23B15-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 15V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B15-E3-18.pdf | |
| SKB02N60ATMA1 | IGBT NPT 600V 6A 30W Surface Mount PG-TO263-3 | SKB02N60ATMA1.pdf | |
| 8N3DV85AC-0150CDI8 | VCXO IC 100MHz, 400MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0150CDI8.pdf | |
| M2GL060T-1FGG676 | IC FPGA 387 I/O 676FBGA | M2GL060T-1FGG676.pdf | |
| LFECP33E-3F484C | IC FPGA 360 I/O 484FBGA | LFECP33E-3F484C.pdf | |
| MSP430F5326IRGCR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F5326IRGCR.pdf | |
| SAF-XC866L-2FRI BE | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 86MHz 8KB (8K x 8) FLASH 38-TSSOP | SAF-XC866L-2FRI BE.pdf | |
| SP3070EEN-L/TR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SP3070EEN-L/TR.pdf | |
| MAX4950CTO+ | Buffer, ReDriver 4 Channel 42-TQFN-EP (3.5x9) | MAX4950CTO+.pdf | |
| TJA1080ATS/2/T,112 | Automotive Interface 20-SSOP | TJA1080ATS/2/T,112.pdf | |
| 74LVC2G125DCTRE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SM8 | 74LVC2G125DCTRE4.pdf | |
| 72831L25PFI8 | IC FIFO SYNC DUAL 2048X9 64-TQFP | 72831L25PFI8.pdf | |
| CY7C1041G30-10ZSXIT | IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP | CY7C1041G30-10ZSXIT.pdf | |
| MX29GL512FUXFI-11G | IC FLASH 512MBIT 110NS 64LFBGA | MX29GL512FUXFI-11G.pdf | |
| MAX5068AAUE+ | Converter Offline Flyback, Forward Topology 25kHz ~ 1.25MHz 16-TSSOP-EP | MAX5068AAUE+.pdf |