| Manufacturer Part Number: | 1N4732A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4732A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4732A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4732A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4732A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4732A BK is new and unused, you can buy 1N4732A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4732A BK.
| MMSZ4696T1G | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4696T1G.pdf | |
| SJPZ-N27 | Zener Diode 27V 2W ±7% Surface Mount SJP | SJPZ-N27.pdf | |
| 1N4759APE3/TR12 | Zener Diode 62V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4759APE3/TR12.pdf | |
| MMRF1008HSR5 | RF Mosfet LDMOS 50V 100mA 1.03GHz 20.3dB 275W NI-780S | MMRF1008HSR5.pdf | |
| AD7768-4BSTZ-RL7 | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Sigma-Delta 64-LQFP (10x10) | AD7768-4BSTZ-RL7.pdf | |
| M5LV-256/104-7VC | IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP | M5LV-256/104-7VC.pdf | |
| PIC16LF1703-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16LF1703-I/ML.pdf | |
| MK40DN512VLK10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K40 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK40DN512VLK10.pdf | |
| MB90F032SPQCR-GSE2 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 100QFP | MB90F032SPQCR-GSE2.pdf | |
| DS89C387TMEA | 12/0 Driver RS422, RS485 48-SSOP | DS89C387TMEA.pdf | |
| TOP244R-TL | Converter Offline Flyback Topology 66kHz ~ 132kHz TO-263-7C | TOP244R-TL.pdf | |
| BQ27441DRZT-G1B | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 12-SON (2.5x4) | BQ27441DRZT-G1B.pdf | |
| TPS3780ADRYR | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 6-SON (1.45x1) | TPS3780ADRYR.pdf | |
| X40020V14I-B | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 14-TSSOP | X40020V14I-B.pdf | |
| LM2852XMXAX-1.8/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 2A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM2852XMXAX-1.8/NOPB.pdf |