| Manufacturer Part Number: | 1N4732A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4732A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4732A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4732A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4732A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4732A_T50A is new and unused, you can buy 1N4732A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4732A_T50A.
| BD438TG | TRANS PNP 45V 4A | BD438TG.pdf | |
| BSZ0506NSATMA1 | MOSFET N-CH 30V 15A 8TSDSON | BSZ0506NSATMA1.pdf | |
| IDT2309A-1DCI | IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC | IDT2309A-1DCI.pdf | |
| DS1135LZ-25+T&R | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 25ns 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1135LZ-25+T&R.pdf | |
| DAC716PG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | DAC716PG4.pdf | |
| AD5660ARJZ-3REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-8 | AD5660ARJZ-3REEL7.pdf | |
| PIC18LF4321-I/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18LF4321-I/P.pdf | |
| LME49720MAX/NOPB | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LME49720MAX/NOPB.pdf | |
| MAX6165AESA+T | Series Voltage Reference IC ±0.04% 5mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6165AESA+T.pdf | |
| MPQ4558DQ-AEC1-LF-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1A 10-VFDFN Exposed Pad | MPQ4558DQ-AEC1-LF-P.pdf | |
| LD6816CX4/30P,315 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 150mA 4-WLCSP (0.76x0.76) | LD6816CX4/30P,315.pdf |