| Manufacturer Part Number: | 1N4733A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4733A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4733A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4733A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4733A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4733A_T50A is new and unused, you can buy 1N4733A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4733A_T50A.
| DAN222WMTL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA Surface Mount SC-75, SOT-416 | DAN222WMTL.pdf | |
| CDLL5918C | Zener Diode 5.1V 1.25W ±2% Surface Mount DO-213AB | CDLL5918C.pdf | |
| BC857AW,135 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT323 | BC857AW,135.pdf | |
| SPP04N60C3XKSA1 | MOSFET N-CH 600V 4.5A TO-220 | SPP04N60C3XKSA1.pdf | |
| TPCP8003-H(TE85L,F | MOSFET N-CH 100V 2.2A PS-8 | TPCP8003-H(TE85L,F.pdf | |
| IRF1405LPBF | MOSFET N-CH 55V 131A TO-262 | IRF1405LPBF.pdf | |
| ADS7865IPBSG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 6 Input 2 SAR 32-TQFP (5x5) | ADS7865IPBSG4.pdf | |
| 5CGXFC5C6F23C7N | IC FPGA 240 I/O 484FBGA | 5CGXFC5C6F23C7N.pdf | |
| PIC12F519-I/SN | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-SOIC | PIC12F519-I/SN.pdf | |
| R5F2123CJFP#W4 | R8C R8C/2x/23 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F2123CJFP#W4.pdf | |
| PIC16C56T-RCI/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 20-SSOP | PIC16C56T-RCI/SS.pdf | |
| M38813M4-XXXHP | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM | M38813M4-XXXHP.pdf | |
| MAX7407EPA+ | IC FILTER LOWPASS 8-DIP | MAX7407EPA+.pdf | |
| N25Q128A13ESEDFF | SERIAL NOR 32MX4 FLASH PLASTIC I | N25Q128A13ESEDFF.pdf | |
| S25FL129P0XNFI010 | IC FLASH 128MBIT 104MHZ 8WSON | S25FL129P0XNFI010.pdf |