| Manufacturer Part Number: | 1N4734A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4734A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4734A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4734A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4734A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4734A,113 is new and unused, you can buy 1N4734A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4734A,113.
| DB2S31600L | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SSMINI2 | DB2S31600L.pdf | |
| BAS21WT-TP | DIODE GEN PURP 200V 200MA SOT323 | BAS21WT-TP.pdf | |
| DGS13-025CS | Diode Schottky 250V 21A Surface Mount TO-252AA | DGS13-025CS.pdf | |
| TIP116 | TRANS PNP DARL 80V 2A TO-220 | TIP116.pdf | |
| DMP2006UFG-13 | MOSFET P-CH 20V 17.5A POWERDI | DMP2006UFG-13.pdf | |
| 8N3DV85BC-0059CDI | VCXO IC 644.5313MHz, 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0059CDI.pdf | |
| 8N4DV85FC-0172CDI | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0172CDI.pdf | |
| XC9536XL-10PC44I | IC CPLD 36MC 10NS 44PLCC | XC9536XL-10PC44I.pdf | |
| LFXP3E-4Q208C | IC FPGA 136 I/O 208QFP | LFXP3E-4Q208C.pdf | |
| MB90020PMT-GS-181-BND | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-181-BND.pdf | |
| TS5A2053DCTR | 1 Circuit IC Switch 2:1 13.8 Ohm SM8 | TS5A2053DCTR.pdf | |
| SN65MLVD204ADG4 | 1/1 Transceiver Half LVDS, Multipoint 8-SOIC | SN65MLVD204ADG4.pdf | |
| MC100EP16VCDTG | IC RCVR/DRVR ECL DIFF 5V 8TSSOP | MC100EP16VCDTG.pdf | |
| UCC27425PE4 | IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8DIP | UCC27425PE4.pdf | |
| LM5165QDRCRQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.223V 1 Output 150mA 10-VFDFN Exposed Pad | LM5165QDRCRQ1.pdf |