| Manufacturer Part Number: | 1N4734A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4734A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4734A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4734A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4734A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4734A G is new and unused, you can buy 1N4734A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4734A G.
| 1N5342AE3/TR12 | Zener Diode 6.8V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5342AE3/TR12.pdf | |
| PM75RLB120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 75A Module | PM75RLB120.pdf | |
| DDTA124GE-7-F | TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 | DDTA124GE-7-F.pdf | |
| 98ULPA877AHT | IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA | 98ULPA877AHT.pdf | |
| DS1393U-33+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 3-Wire Serial 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1393U-33+.pdf | |
| AD7572AJRZ10-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7572AJRZ10-REEL.pdf | |
| DAC7800KPG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 16-PDIP | DAC7800KPG4.pdf | |
| SM320VC33GNMM150EP | IC DGTL SIGNAL PROCESSOR 144CBGA | SM320VC33GNMM150EP.pdf | |
| EPF6024AQC240-1 | IC FPGA 199 I/O 240QFP | EPF6024AQC240-1.pdf | |
| A54SX72A-2FG484I | IC FPGA 360 I/O 484FBGA | A54SX72A-2FG484I.pdf | |
| TW8836-BB2-CR | IC VIDEO PROCESSOR LCD 172TFBGA | TW8836-BB2-CR.pdf | |
| RM24C64C-LSNI-T | 8-SOIC-N, 1.65V, T&R, I2C | RM24C64C-LSNI-T.pdf | |
| S25FL512SAGBHIS13 | IC FLASH 512MBIT CMOS SPI 24BGA | S25FL512SAGBHIS13.pdf | |
| S-1111B21MC-NYGTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 150mA SOT-23-5 | S-1111B21MC-NYGTFG.pdf | |
| MIC2950-05BZ-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA TO-92-3 | MIC2950-05BZ-TR.pdf |