| Manufacturer Part Number: | 1N4735A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4735A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4735A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4735A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4735A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4735A,113 is new and unused, you can buy 1N4735A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4735A,113.
| BZW03C160-TAP | Zener Diode 160V 1.85W ±5% Through Hole SOD-64 | BZW03C160-TAP.pdf | |
| NTLJD3181PZTAG | MOSFET 2P-CH 20V 2.2A 6WDFN | NTLJD3181PZTAG.pdf | |
| M2004-01-666.5140 | IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC | M2004-01-666.5140.pdf | |
| 8N4Q001KG-1113CDI8 | Clock Oscillator IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1113CDI8.pdf | |
| AD7248AAPZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD7248AAPZ.pdf | |
| AD7111ACN | 17 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | AD7111ACN.pdf | |
| STM32F103CBT7 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | STM32F103CBT7.pdf | |
| MPC8541PXAQF | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8541PXAQF.pdf | |
| MPC8536EBVTANGA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8536EBVTANGA.pdf | |
| ADG1308BRZ | 1 Circuit IC Switch 8:1 210 Ohm 16-SOIC | ADG1308BRZ.pdf | |
| MAX3227EIDB | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3227EIDB.pdf | |
| TXS0104EDR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 24Mbps 14-SOIC | TXS0104EDR.pdf | |
| SY100H606JC | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 6 Channel 28-PLCC (11.5x11.5) | SY100H606JC.pdf | |
| CY7C1041BN-20ZSXA | IC SRAM 4MBIT 20NS 44TSOP | CY7C1041BN-20ZSXA.pdf | |
| 71V67603S133BGG | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA | 71V67603S133BGG.pdf |