| Manufacturer Part Number: | 1N4735A_NT50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4735A_NT50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4735A_NT50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 3V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4735A_NT50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4735A_NT50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4735A_NT50A is new and unused, you can buy 1N4735A_NT50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4735A_NT50A.
| MMSZ5261BT1 | Zener Diode 47V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5261BT1.pdf | |
| K1400GURP | Diac/Sidac Thyristor 130 ~ 146V 1A DO-15 | K1400GURP.pdf | |
| 8N3SV75FC-0041CDI | VCXO IC 693.483MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0041CDI.pdf | |
| LTC1856IG#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 28-SSOP | LTC1856IG#TRPBF.pdf | |
| EPM7256SRC208-15N | IC CPLD 256MC 15NS 208RQFP | EPM7256SRC208-15N.pdf | |
| EL1507CL-T13 | 1/0 Driver DSL 16-QFN-EP (4x4) | EL1507CL-T13.pdf | |
| BU21078MUV-E2 | IC CAP SENSOR SWITCH 28VQFN | BU21078MUV-E2.pdf | |
| NE592D8R2G | IC AMP VIDEO 2STAGE DIFF 8-SOIC | NE592D8R2G.pdf | |
| SY10EP31VKG-TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 8MSOP | SY10EP31VKG-TR.pdf | |
| 70V3389S4BF8 | IC SRAM 1.125MBIT 4.2NS 208CABGA | 70V3389S4BF8.pdf | |
| XC6123D543MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123D543MR-G.pdf | |
| S-1711E2818-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.8V 150mA SOT-23-6 | S-1711E2818-M6T1G.pdf |