| Manufacturer Part Number: | 1N4736A_NT50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4736A_NT50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4736A_NT50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4736A_NT50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4736A_NT50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4736A_NT50A is new and unused, you can buy 1N4736A_NT50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4736A_NT50A.
| SZNZ9F4V3ST5G | Zener Diode 4.3V 250mW Surface Mount SOD-923 | SZNZ9F4V3ST5G.pdf | |
| MAX1132BCAP+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX1132BCAP+.pdf | |
| ATTINY104-SSNR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (1K x 8) FLASH 14-SOIC | ATTINY104-SSNR.pdf | |
| SP3223EBEY-L/TR | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | SP3223EBEY-L/TR.pdf | |
| MAX1662EUB | Controller Interface 10-uMAX | MAX1662EUB.pdf | |
| JANTXV1N5297UR-1 | Current Regulator Regulator 1mA DO-213AB (MELF, LL41) | JANTXV1N5297UR-1.pdf | |
| LTC1649CS#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LTC1649CS#PBF.pdf |