| Manufacturer Part Number: | 1N4737A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4737A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4737A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4737A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4737A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4737A G is new and unused, you can buy 1N4737A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4737A G.
| FR30GR02 | DIODE GEN PURP REV 400V 30A DO5 | FR30GR02.pdf | |
| BZX79-C15,143 | Zener Diode 15V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C15,143.pdf | |
| 1N5917PE3/TR12 | Zener Diode 4.7V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5917PE3/TR12.pdf | |
| SMBG5368A/TR13 | Zener Diode 47V 5W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5368A/TR13.pdf | |
| NSVMUN5113DW1T3G | TRANS PNP 50V DUAL BIPO SC88-3 | NSVMUN5113DW1T3G.pdf | |
| SIA914ADJ-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 20V 4.5A SC70-6L | SIA914ADJ-T1-GE3.pdf | |
| NVMFS5C442NLT3G | MOSFET N-CH 40V 27A SO8FL | NVMFS5C442NLT3G.pdf | |
| 8N4DV85AC-0134CDI8 | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0134CDI8.pdf | |
| 8N4SV75BC-0112CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0112CDI.pdf | |
| 8N4DV85KC-0049CDI | VCXO IC 150MHz, 75MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0049CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-0115CDI | VCXO IC 175MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0115CDI.pdf | |
| MCP4231-103E/ML | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 129 Taps SPI Interface 16-QFN-EP (4x4) | MCP4231-103E/ML.pdf | |
| XC6VHX380T-3FF1923C | IC FPGA 720 I/O 1923FCBGA | XC6VHX380T-3FF1923C.pdf | |
| CPC7220WTR | IC ANALOG SWITCH 8CH HV 28-PLCC | CPC7220WTR.pdf | |
| MC14053BDR2G | 3 Circuit IC Switch 2:1 280 Ohm 16-SOIC | MC14053BDR2G.pdf |