| Manufacturer Part Number: | 1N4737A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4737A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4737A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4737A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4737A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4737A_T50A is new and unused, you can buy 1N4737A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4737A_T50A.
| VS-MBRB4045CTLHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-MBRB4045CTLHM3.pdf | |
| SI5350C-A-GMR | IC CLK GEN PLL BLANK CUST 20-QFN | SI5350C-A-GMR.pdf | |
| TSC2302IRGZR | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit I²S Interface 48-VQFN (7x7) | TSC2302IRGZR.pdf | |
| MSP430F6723IPN | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MSP430F6723IPN.pdf | |
| TMS320F2809PZS | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (128K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14) | TMS320F2809PZS.pdf | |
| PIC24EP32GP202-E/SS | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-SSOP | PIC24EP32GP202-E/SS.pdf | |
| MB90F352SPMC-G-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352SPMC-G-JNE1.pdf | |
| ATMEGA169-16AI SL709 | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA169-16AI SL709.pdf | |
| MSP430P315CY | MSP430 MSP430x3xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) OTP | MSP430P315CY.pdf | |
| MP7720DS-LF-Z | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 8-SOIC | MP7720DS-LF-Z.pdf | |
| THS4503CDGNR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | THS4503CDGNR.pdf | |
| DS1230Y-100+ | IC NVSRAM 256KBIT 100NS 28EDIP | DS1230Y-100+.pdf | |
| 24AA025E64T-E/OT | IC EEPROM 2KBIT | 24AA025E64T-E/OT.pdf | |
| XC6123C422ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123C422ER-G.pdf | |
| TPS7A4701RGWT | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.4 V ~ 34 V 1A 20-VQFN (5x5) | TPS7A4701RGWT.pdf |