| Manufacturer Part Number: | 1N4738A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4738A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4738A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4738A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4738A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4738A_T50A is new and unused, you can buy 1N4738A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4738A_T50A.
| RFU20TM5S | DIODE GEN PURP 530V 20A TO220NFM | RFU20TM5S.pdf | |
| SZMM5Z15VT1G | Zener Diode 15V 500mW Surface Mount SOD-523 | SZMM5Z15VT1G.pdf | |
| CDLL961B | Zener Diode 10V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL961B.pdf | |
| IXTP44N10T | MOSFET N-CH 100V 44A TO-220 | IXTP44N10T.pdf | |
| 85211AMI-01LF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 700MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 85211AMI-01LF.pdf | |
| MCP3021A3T-E/OT | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-5 | MCP3021A3T-E/OT.pdf | |
| EPF10K10ATC144-1 | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | EPF10K10ATC144-1.pdf | |
| MC9S12XEG128MAA | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12XEG128MAA.pdf | |
| MAX4691ETE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 70 Ohm 16-TQFN (4x4) | MAX4691ETE+.pdf | |
| LT1368CS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1368CS8#PBF.pdf | |
| ISL59114IRUZ-T7 | IC VIDEO DRVR YC LPF 10-TQFN | ISL59114IRUZ-T7.pdf | |
| CD74HC257M96 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | CD74HC257M96.pdf | |
| 24LC512-E/MF | IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DFN | 24LC512-E/MF.pdf | |
| ISL6532ACRZ-TK | Memory, DDR/DDR2 Regulator PMIC 28-QFN (6x6) | ISL6532ACRZ-TK.pdf |