| Manufacturer Part Number: | 1N4741A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4741A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4741A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4741A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4741A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4741A,113 is new and unused, you can buy 1N4741A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4741A,113.
| MMSZ5235B-HE3-08 | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5235B-HE3-08.pdf | |
| BZD17C4V3P-E3-08 | Zener Diode 4.3V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD17C4V3P-E3-08.pdf | |
| Z0107NN,135 | TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73 | Z0107NN,135.pdf | |
| 8N3QV01KG-1127CDI | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz, 50MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1127CDI.pdf | |
| DS1337 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1337.pdf | |
| C8051F583-IMR | 8051 C8051F58x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | C8051F583-IMR.pdf | |
| ISL28005FH100Z-T7 | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | ISL28005FH100Z-T7.pdf | |
| UPC1663GV-E1-A | IC VIDEO AMP DIFF 8-SSOP | UPC1663GV-E1-A.pdf | |
| 74FCT163244APFG8 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TVSOP | 74FCT163244APFG8.pdf | |
| SN74LV174APWRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | SN74LV174APWRE4.pdf | |
| SY10E241JZ TR | IC REGISTER 8BIT SCAN 28-PLCC | SY10E241JZ TR.pdf | |
| A3987SLPTR-T | Bipolar Motor Driver DMOS Step/Direction 24-TSSOP-EP | A3987SLPTR-T.pdf | |
| IR3082AMTRPBF | Processor PMIC 20-MLPQ (5x5) | IR3082AMTRPBF.pdf | |
| MP2162GQH-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 8-VFDFN | MP2162GQH-Z.pdf | |
| TPS7A7200RGTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 0.9 V ~ 5 V 2A 16-QFN (3x3) | TPS7A7200RGTR.pdf |