| Manufacturer Part Number: | 1N4741A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4741A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4741A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4741A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4741A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4741A,133 is new and unused, you can buy 1N4741A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4741A,133.
| AG01AWK | DIODE GEN PURP 600V 500MA AXIAL | AG01AWK.pdf | |
| SZBZX84C47LT1G | Zener Diode 47V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | SZBZX84C47LT1G.pdf | |
| CS8-12IO2 | SCR 1200V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-64 | CS8-12IO2.pdf | |
| DMG4407SSS-13 | MOSFET P-CH 30V 9.9A 8-SO | DMG4407SSS-13.pdf | |
| AD5170BRMZ50-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP | AD5170BRMZ50-RL7.pdf | |
| MSP430F6736IPZ | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6736IPZ.pdf | |
| DG405DJ+ | 2 Circuit IC Switch 2:1 45 Ohm 16-PDIP | DG405DJ+.pdf | |
| EL5111TIWTZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | EL5111TIWTZ-T7.pdf | |
| MAX966ESA+T | Comparator General Purpose Open-Drain, Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX966ESA+T.pdf | |
| LMH0366SQ/NOPB | IC RECLOCKER 3GBPS HD/SD 24WQFN | LMH0366SQ/NOPB.pdf | |
| SN74CBT1G384DBVT | Bus Switch 1 x 1:1 SOT-23-5 | SN74CBT1G384DBVT.pdf | |
| IS42S16100C1-7TLI-TR | IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 50TSOP | IS42S16100C1-7TLI-TR.pdf | |
| BD6201FS-E2 | Motor Driver Parallel | BD6201FS-E2.pdf | |
| TL5002IDR | Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | TL5002IDR.pdf | |
| LT1072CS8#PBF | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.25A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1072CS8#PBF.pdf |