| Manufacturer Part Number: | 1N4741A P |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10130 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4741A P Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4741A P | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 8.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4741A P | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4741A P is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4741A P is new and unused, you can buy 1N4741A P Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4741A P.
| MBRT30035R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky, Reverse Polarity 35V 300A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT30035R.pdf | |
| MMSZ5255BT1 | Zener Diode 28V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5255BT1.pdf | |
| IRG4PC40WPBF | IGBT 600V 40A 160W Through Hole TO-247AC | IRG4PC40WPBF.pdf | |
| PIC10F320-E/MC | PIC PIC® 10F Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 448B (256 x 14) FLASH 8-DFN (2x3) | PIC10F320-E/MC.pdf | |
| EFM32HG310F64G-A-QFN32R | ARM® Cortex®-M0+ Happy Gecko Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-QFN (6x6) | EFM32HG310F64G-A-QFN32R.pdf | |
| ISL83220EIVZ-T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ISL83220EIVZ-T.pdf | |
| 74HCU04S14-13 | Inverter IC 6 Channel 14-SO | 74HCU04S14-13.pdf | |
| 74AVC16T245DGG,112 | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 380Mbps 48-TSSOP | 74AVC16T245DGG,112.pdf | |
| TPS658622BZQZT | Battery Management, Display (LED Drivers), Handheld/Mobile Devices, Power Supply PMIC 120-BGA Microstar Junior (6x6) | TPS658622BZQZT.pdf | |
| XC6123A650ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123A650ER-G.pdf | |
| XC6108N40BGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N40BGR-G.pdf | |
| MAX1776EUA+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1.25V (5V) 1 Output 600mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MAX1776EUA+T.pdf | |
| S-13R1C25-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SC-82AB | S-13R1C25-N4T1U3.pdf |