| Manufacturer Part Number: | 1N4742A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4742A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4742A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4742A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4742A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4742A G is new and unused, you can buy 1N4742A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4742A G.
| BY500-800-E3/54 | Diode Standard 800V 5A Through Hole DO-201AD | BY500-800-E3/54.pdf | |
| FMMT620TC | TRANS NPN 80V 1.5A SOT23-3 | FMMT620TC.pdf | |
| BUD42D-001 | TRANS NPN 350V 4A DPAK | BUD42D-001.pdf | |
| 8N3SV76LC-0128CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0128CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-0054CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0054CDI.pdf | |
| 8N3QV01EG-0102CDI8 | VCXO IC 25MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0102CDI8.pdf | |
| AD5232BRU10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP | AD5232BRU10.pdf | |
| SY88933VKI | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88933VKI.pdf | |
| AT88SC6416C-PU | IC EEPROM 64KBIT 5MHZ 8DIP | AT88SC6416C-PU.pdf | |
| 7005L15JG8 | IC SRAM 64KBIT 15NS 68PLCC | 7005L15JG8.pdf | |
| MAX8904ETN+ | Battery Power Management IC Lithium-Ion/Polymer 56-TQFN-EP (7x7) | MAX8904ETN+.pdf | |
| NIS5135MN2TXG | Electronic Fuse Regulator High-Side 3.6A 10-DFN (3x3) | NIS5135MN2TXG.pdf | |
| XC6124D719ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D719ER-G.pdf | |
| ADM6315-31D4ARTRL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | ADM6315-31D4ARTRL7.pdf | |
| LP2988AIMX-2.5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 200mA 8-SOIC | LP2988AIMX-2.5.pdf |