| Manufacturer Part Number: | 1N4742A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4742A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4742A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4742A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4742A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4742A_T50A is new and unused, you can buy 1N4742A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4742A_T50A.
| DF04M/45 | RECTIFIER BRIDGE 1.0A 400V 4DIP | DF04M/45.pdf | |
| 80CNQ045SL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 40A Surface Mount PRM2-SL | 80CNQ045SL.pdf | |
| BZX84B3V6-E3-18 | Zener Diode 3.6V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B3V6-E3-18.pdf | |
| KSC945OBU | TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 | KSC945OBU.pdf | |
| ADS8517IDW | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | ADS8517IDW.pdf | |
| AD7711AR-REEL | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 24-SOIC | AD7711AR-REEL.pdf | |
| XUF208-256-TQ64-I10 | XCore XUF Microcontroller IC 32-Bit 8-Core 1000MIPS 1MB (1M x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | XUF208-256-TQ64-I10.pdf | |
| 74FCT2541CTSOCTE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74FCT2541CTSOCTE4.pdf | |
| SN74CBTLV3383DBQR | Bus FET Exchange Switch 5 x 2:2 24-SSOP/QSOP | SN74CBTLV3383DBQR.pdf | |
| 2T28-33QDBVRG4Q1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | 2T28-33QDBVRG4Q1.pdf | |
| LM2575N-5.0 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 1A 16-DIP (0.300", 7.62mm) | LM2575N-5.0.pdf | |
| S-1323B43NB-N9CTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.3V 150mA SC-82AB | S-1323B43NB-N9CTFU.pdf |