| Manufacturer Part Number: | 1N4743A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4743A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4743A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4743A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4743A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4743A,113 is new and unused, you can buy 1N4743A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4743A,113.
| VS-111CNQ045ASLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 110A Surface Mount D-61-8-SL | VS-111CNQ045ASLPBF.pdf | |
| FEP16CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 16A Through Hole TO-220-3 | FEP16CT.pdf | |
| SIDC07D60F6 | Diode Standard 600V 22.5A (DC) Surface Mount Sawn on foil | SIDC07D60F6.pdf | |
| TZX16A-TR | Zener Diode 16V 500mW Through Hole DO-35 | TZX16A-TR.pdf | |
| 1N5226C-TAP | Zener Diode 3.3V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5226C-TAP.pdf | |
| GDZ6V2B-HG3-18 | Zener Diode 6.2V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ6V2B-HG3-18.pdf | |
| 2EZ3.6D5E3/TR12 | Zener Diode 3.6V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ3.6D5E3/TR12.pdf | |
| LTC6945IUFD#PBF | IC SYNTHESIZER INTEGER N 28QFN | LTC6945IUFD#PBF.pdf | |
| M4A5-64/32-55VC48 | IC CPLD 64MC 5.5NS 48TQFP | M4A5-64/32-55VC48.pdf | |
| LCMXO2-1200ZE-2TG100I | IC FPGA 79 I/O 100TQFP | LCMXO2-1200ZE-2TG100I.pdf | |
| MB90F352SPFM-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F352SPFM-GSE1.pdf | |
| PIC16F873AT-E/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F873AT-E/ML.pdf | |
| MAX4466EXK+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB SC-70-5 | MAX4466EXK+T.pdf | |
| MC74AC138DG | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | MC74AC138DG.pdf | |
| NAND512W3A2SN6E | IC FLASH 512MBIT 48TSOP | NAND512W3A2SN6E.pdf |