| Manufacturer Part Number: | 1N4743A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4743A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4743A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4743A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4743A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4743A G is new and unused, you can buy 1N4743A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4743A G.
| BZD27C12P-E3-18 | Zener Diode 12V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C12P-E3-18.pdf | |
| BC847SE6327BTSA1 | TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT363 | BC847SE6327BTSA1.pdf | |
| BDW94CFTU | TRANS PNP DARL 100V 12A TO-220 | BDW94CFTU.pdf | |
| STGWT80V60DF | IGBT Trench Field Stop 600V 120A 469W Through Hole TO-3P | STGWT80V60DF.pdf | |
| 8N3DV85BC-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0113CDI.pdf | |
| 8N3Q001EG-0053CDI8 | Clock Oscillator IC 160MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0053CDI8.pdf | |
| ADS5474IPFP | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5474IPFP.pdf | |
| SN74LS42D | Decoder/Demultiplexer 1 x 4:10 16-SOIC | SN74LS42D.pdf | |
| S29CD016J0PFAM010 | IC FLASH MEM 16MBIT 80BGA | S29CD016J0PFAM010.pdf | |
| IS61QDB251236A-250M3L | IC SRAM 18MB 250MHZ 165BGA | IS61QDB251236A-250M3L.pdf | |
| INA207AIDGST | Current Monitor Regulator High-Side 1mA 10-VSSOP | INA207AIDGST.pdf | |
| UCC2818PW | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-TSSOP | UCC2818PW.pdf | |
| X40431V14I-A | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 14-TSSOP | X40431V14I-A.pdf | |
| TPS544B25RVFT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.5V 1 Output 20A 40-LFQFN Exposed Pad | TPS544B25RVFT.pdf | |
| TPS77501MPWPREP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.5 V ~ 5.5 V 500mA 20-HTSSOP | TPS77501MPWPREP.pdf |