| Manufacturer Part Number: | 1N4744A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4744A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4744A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4744A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4744A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4744A,113 is new and unused, you can buy 1N4744A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4744A,113.
| SI4464DY-T1-GE3 | MOSFET N-CH 200V 1.7A 8-SOIC | SI4464DY-T1-GE3.pdf | |
| LM1972MX/NOPB | IC AUDIO ATTENUATR W/MUTE 20SOIC | LM1972MX/NOPB.pdf | |
| ADS5517IRGZR | 11 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS5517IRGZR.pdf | |
| MB89635PF-GT-1250-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89635PF-GT-1250-BND.pdf | |
| R5F21172SP#V0 | R8C R8C/1x/17 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21172SP#V0.pdf | |
| MCP2544WFDT-E/MF | 1/1 Transceiver CAN 8-DFN (3x3) | MCP2544WFDT-E/MF.pdf | |
| TLV342IDGKR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV342IDGKR.pdf | |
| 72231L10JG8 | IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32PLCC | 72231L10JG8.pdf | |
| NLX1G57AMX1TCG | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-ULLGA (1.45x1) | NLX1G57AMX1TCG.pdf | |
| MT41K64M16TW-107:J | MOD DDR3 SDRAM 64MX16 96FBGA | MT41K64M16TW-107:J.pdf | |
| DS1836CS-10/T&R | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | DS1836CS-10/T&R.pdf | |
| PQ1CG3032FZH | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable ±1.26V 1 Output 3.5A TO-220-5 Formed Leads | PQ1CG3032FZH.pdf | |
| CS5172ED8G | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, SEPIC Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable -2.45V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | CS5172ED8G.pdf | |
| TLV70025DSER | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 200mA 6-WSON (1.5x1.5) | TLV70025DSER.pdf | |
| S-13A1C2J-A6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 1A HSNT-6A | S-13A1C2J-A6T1U3.pdf |