| Manufacturer Part Number: | 1N4744A_T26A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4744A_T26A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4744A_T26A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4744A_T26A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4744A_T26A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4744A_T26A is new and unused, you can buy 1N4744A_T26A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4744A_T26A.
| JANTXV1N6338 | Zener Diode 39V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTXV1N6338.pdf | |
| 1N5371BG | Zener Diode 60V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5371BG.pdf | |
| IPP023N10N5AKSA1 | MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3 | IPP023N10N5AKSA1.pdf | |
| STQ1HN60K3-AP | MOSFET N-CH 600V 0.4A TO-92 | STQ1HN60K3-AP.pdf | |
| MUBW45-12T6K | IGBT Module Trench Three Phase Inverter with Brake 1200V 43A 160W Chassis Mount E1 | MUBW45-12T6K.pdf | |
| DS21600SN+ | IC ADAPT CLK RATE 3.3V/5V 16SOIC | DS21600SN+.pdf | |
| DF1760U/1K | 20 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 20-SO | DF1760U/1K.pdf | |
| CAT5121TBI-50GT3 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 16 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-6 | CAT5121TBI-50GT3.pdf | |
| 10M04DAF256C7G | IC FPGA 178 I/O 256FBGA | 10M04DAF256C7G.pdf | |
| XC878M13FFI3V3ACFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 27MHz 52KB (52K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | XC878M13FFI3V3ACFXUMA1.pdf | |
| M2S090T-FG676I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 676-FBGA (27x27) | M2S090T-FG676I.pdf | |
| 74LVC244ADB,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74LVC244ADB,112.pdf | |
| SN74ALS245A-1NE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74ALS245A-1NE4.pdf | |
| TPS2053DR | IC TRIPLE PWR DIST SW 16-SOIC | TPS2053DR.pdf | |
| DS1708ESA+T&R | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 8-SOIC | DS1708ESA+T&R.pdf |