| Manufacturer Part Number: | 1N4745A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4745A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4745A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4745A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4745A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4745A,113 is new and unused, you can buy 1N4745A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4745A,113.
| JAN1N4465CUS | Zener Diode 10V 1.5W ±2% Surface Mount D-5A | JAN1N4465CUS.pdf | |
| AO7410 | MOSFET N-CH 30V 1.7A SC70-3 | AO7410.pdf | |
| TPA5050RSAT | IC DGTL AUD LIPSYNC DELAY 16VQFN | TPA5050RSAT.pdf | |
| DS1045S-3+ | Delay Line IC Multiple, Programmable 16 Tap 54ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1045S-3+.pdf | |
| 8N4QV01FG-0068CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0068CDI8.pdf | |
| MAX19506ETM+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-TQFN (7x7) | MAX19506ETM+.pdf | |
| LTC2636IDE-LZ12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636IDE-LZ12#TRPBF.pdf | |
| LCMXO640E-3BN256I | IC FPGA 159 I/O 256CABGA | LCMXO640E-3BN256I.pdf | |
| EP3SE50F780C2NES | IC FPGA 488 I/O 780FBGA | EP3SE50F780C2NES.pdf | |
| 5SGXEA7K3F40C4N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA7K3F40C4N.pdf | |
| DSPIC33FJ64GP804-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ64GP804-I/PT.pdf | |
| Z86E8316SEC00TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) OTP | Z86E8316SEC00TR.pdf | |
| R5F212B8SDFA#V0 | R8C R8C/2x/2B Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F212B8SDFA#V0.pdf | |
| MC9S08DN48ACLH | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (48K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MC9S08DN48ACLH.pdf | |
| MAX4053ACEE+T | 3 Circuit IC Switch 2:1 100 Ohm 16-QSOP | MAX4053ACEE+T.pdf |