| Manufacturer Part Number: | 1N4745A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4745A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4745A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4745A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4745A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4745A_T50A is new and unused, you can buy 1N4745A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4745A_T50A.
| SBLB10L25-E3/81 | Diode Schottky 25V 10A Surface Mount TO-263AB | SBLB10L25-E3/81.pdf | |
| JANTX1N4988D | Zener Diode 180V 5W ±1% Through Hole E, Axial | JANTX1N4988D.pdf | |
| IRKL91/04A | SCR Module 400V 210A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2) | IRKL91/04A.pdf | |
| FJN4309RTA | TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92-3 | FJN4309RTA.pdf | |
| 5V41067APGGI8 | IC CLK MUX PCIE 2 TO 4 20TSSOP | 5V41067APGGI8.pdf | |
| DSPIC33FJ256MC710A-H/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 256KB (256K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ256MC710A-H/PT.pdf | |
| AT89LP4052-16XU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-TSSOP | AT89LP4052-16XU.pdf | |
| LTC2875IS8#PBF | 2/2 Transceiver CAN 8-SO | LTC2875IS8#PBF.pdf | |
| AD8508ARUZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | AD8508ARUZ.pdf | |
| LM833P | Audio Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LM833P.pdf | |
| CD74HCT259MT | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-SOIC | CD74HCT259MT.pdf | |
| IS62WV6416BLL-55TI-TR | IC SRAM 1MBIT 55NS 44TSOP | IS62WV6416BLL-55TI-TR.pdf | |
| NCP1212DR2G | Converter Offline Flyback, Forward Topology Up to 200kHz 8-SOIC | NCP1212DR2G.pdf | |
| DRV8662RGPR | Motor Driver Power MOSFET Analog, PWM 20-QFN-EP (4x4) | DRV8662RGPR.pdf | |
| MAX8798AETX+T | LCD Monitor, Notebook Display PMIC 36-TQFN (6x6) | MAX8798AETX+T.pdf |