| Manufacturer Part Number: | 1N4746A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4746A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4746A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4746A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4746A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4746A,113 is new and unused, you can buy 1N4746A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4746A,113.
| BZB784-C2V4,115 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.4V 180mW ±5% SOT-323 | BZB784-C2V4,115.pdf | |
| AD558JN | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | AD558JN.pdf | |
| LFXP6C-4Q208C | IC FPGA 142 I/O 208QFP | LFXP6C-4Q208C.pdf | |
| LPC11A14FBD48/301, | ARM® Cortex®-M0 LPC11Axx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LPC11A14FBD48/301,.pdf | |
| PIC24FJ128GA202-E/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24FJ128GA202-E/SP.pdf | |
| MC9S12DG256VPVE | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | MC9S12DG256VPVE.pdf | |
| ADM485JNZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | ADM485JNZ.pdf | |
| 74VHC02MTC | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74VHC02MTC.pdf | |
| 74AUP1G3208GF,132 | AND/OR Gate Configurable 1 Circuit 3 Input (2, 1) Input 6-XSON, SOT891 (1x1) | 74AUP1G3208GF,132.pdf | |
| CALVC164245IDGGREP | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 48-TSSOP | CALVC164245IDGGREP.pdf | |
| 25LC040AT-E/OT | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ SOT23-6 | 25LC040AT-E/OT.pdf | |
| 71V416L12BEI | IC SRAM 4MBIT 12NS 48CABGA | 71V416L12BEI.pdf | |
| AS7C38096B-10BINTR | IC SRAM 8M 1MX8 48TFBGA | AS7C38096B-10BINTR.pdf | |
| MC34151PG | IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8DIP | MC34151PG.pdf | |
| TPS3808G01DRVR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-SON (2x2) | TPS3808G01DRVR.pdf |