| Manufacturer Part Number: | 1N4746A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4746A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4746A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4746A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4746A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4746A,133 is new and unused, you can buy 1N4746A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4746A,133.
| 1PMT4100E3/TR13 | Zener Diode 7.5V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4100E3/TR13.pdf | |
| 1PMT5926C/TR13 | Zener Diode 11V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5926C/TR13.pdf | |
| Q8012NH2TP | TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO2 | Q8012NH2TP.pdf | |
| ATP103-TL-H | MOSFET P-CH 30V 55A ATPAK | ATP103-TL-H.pdf | |
| 5P49V5901B616NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5901B616NLGI8.pdf | |
| MB90548GSPFV-GS-484 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPFV-GS-484.pdf | |
| TMX5701227BZWTQQ1 | ARM® Cortex®-R4F Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Microcontroller IC 16/32-Bit 180MHz 1.25MB (1.25M x 8) FLASH 337-NFBGA (16x16) | TMX5701227BZWTQQ1.pdf | |
| MIC3001GML | Transceiver SDH Sonet 24-MLF® (4x4) | MIC3001GML.pdf | |
| MAX3235EEWP+TG36 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC W | MAX3235EEWP+TG36.pdf | |
| NJM12902M# | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-DMP | NJM12902M#.pdf | |
| 74F164APC | IC REGISTER SER/PAR I/O 14DIP | 74F164APC.pdf | |
| IR21362SPBF | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 28SOIC | IR21362SPBF.pdf | |
| MIC2085-MBQS | Hot Swap Controller 1 Channel InfiniBand™ 16-QSOP | MIC2085-MBQS.pdf | |
| RT9715DGS | IC PWR SWITCH USB 1.5A 8SOP | RT9715DGS.pdf | |
| MAX6463UR38+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | MAX6463UR38+T.pdf |