| Manufacturer Part Number: | 1N4747A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4747A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4747A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4747A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4747A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4747A,133 is new and unused, you can buy 1N4747A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4747A,133.
| 1N4740A BK | Zener Diode 10V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4740A BK.pdf | |
| B511-2 | SCR Module 400V 25A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module with Isolation Barriers | B511-2.pdf | |
| PSMN4R0-30YLDX | MOSFET N-CH 30V 95A LFPAK | PSMN4R0-30YLDX.pdf | |
| 8N4QV01KG-0028CDI | VCXO IC 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0028CDI.pdf | |
| AFS600-1FGG484 | IC FPGA 172 I/O 484FBGA | AFS600-1FGG484.pdf | |
| ATSAM4CMS16CB-AUR | ARM® Cortex®-M4F SAM4CM Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4CMS16CB-AUR.pdf | |
| ZGP323HEP4004G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323HEP4004G.pdf | |
| UCC2809PWTR-1 | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-TSSOP | UCC2809PWTR-1.pdf | |
| UCC28070PWG4 | PFC IC Continuous Conduction (CCM) Adjustable 20-TSSOP | UCC28070PWG4.pdf | |
| REF5050IDRG4 | Series Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF5050IDRG4.pdf | |
| LP38858T-1.2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1.5A TO-220-5 | LP38858T-1.2.pdf |