| Manufacturer Part Number: | 1N4747A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4747A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4747A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4747A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4747A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4747A_T50A is new and unused, you can buy 1N4747A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4747A_T50A.
| CBRHD-01 BK | IC RECT BRIDGE 100V 0.5A HD DIP | CBRHD-01 BK.pdf | |
| BZT52B30-HE3-18 | Zener Diode 30V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B30-HE3-18.pdf | |
| BZD27C150P-M3-08 | Zener Diode 150V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C150P-M3-08.pdf | |
| 1N4747A_T50R | Zener Diode 20V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4747A_T50R.pdf | |
| DMA561040R | TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI5 | DMA561040R.pdf | |
| 8N3DV85KC-0071CDI | VCXO IC 622.08MHz, 672.1627MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0071CDI.pdf | |
| LTC7543GKN#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | LTC7543GKN#PBF.pdf | |
| DAC3482IZAYR | 16 Bit Digital to Analog Converter 2 196-NFBGA (12x12) | DAC3482IZAYR.pdf | |
| PIC18LF26K22T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF26K22T-I/SO.pdf | |
| SN75LBC171DBRG4 | 3/3 Transceiver Half RS422, RS485 20-SSOP | SN75LBC171DBRG4.pdf | |
| MM74HC126MTCX | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | MM74HC126MTCX.pdf | |
| 74LV00DB,112 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SSOP | 74LV00DB,112.pdf | |
| 74GTLP22034DGGRE4 | IC 8BIT REGISTER TXRX 48-TSSOP | 74GTLP22034DGGRE4.pdf | |
| 7142LA100PDG | IC SRAM 16KBIT 100NS 48DIP | 7142LA100PDG.pdf | |
| 70V3579S6BCI8 | IC SRAM 1.125MBIT 6NS 256CABGA | 70V3579S6BCI8.pdf |