| Manufacturer Part Number: | 1N4748A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4748A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4748A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4748A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4748A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4748A,113 is new and unused, you can buy 1N4748A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4748A,113.
| 1N5386CE3/TR13 | Zener Diode 180V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5386CE3/TR13.pdf | |
| JANTXV1N4954 | Zener Diode 6.8V 5W ±5% Through Hole | JANTXV1N4954.pdf | |
| PIC16F914-I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F914-I/PT.pdf | |
| ATMEGA48A-PU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-PDIP | ATMEGA48A-PU.pdf | |
| TLV2432QDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2432QDR.pdf | |
| LM3302DRG4 | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LM3302DRG4.pdf | |
| MC10E136FNG | IC COUNTER U/D 6BIT UNIV 28-PLCC | MC10E136FNG.pdf | |
| SY10ELT22LZC | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY10ELT22LZC.pdf | |
| MIC38C44AYMM | Converter Offline Boost, Buck, Flyback, Forward Topology 500kHz 8-MSOP | MIC38C44AYMM.pdf | |
| IXA531L4T/R | IC BRIDGE DRVR 3PH 500MA 44-PLCC | IXA531L4T/R.pdf | |
| AD736BRZ | RMS to DC Converter 8-SOIC | AD736BRZ.pdf | |
| MAX6018BEUR12+T | Series Voltage Reference IC ±0.4% 1mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MAX6018BEUR12+T.pdf | |
| LTC3836EGN#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3836EGN#PBF.pdf |