| Manufacturer Part Number: | 1N4748A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4748A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4748A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4748A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4748A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4748A,133 is new and unused, you can buy 1N4748A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4748A,133.
| VS-12CWQ06FNTRLHM3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 6A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-12CWQ06FNTRLHM3.pdf | |
| MBR500150CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 250A Chassis Mount Twin Tower | MBR500150CT.pdf | |
| PR1507G-T | Diode Standard 1000V (1kV) 1.5A Through Hole DO-15 | PR1507G-T.pdf | |
| SI7501DN-T1-GE3 | MOSFET N/P-CH 30V 5.4A 1212-8 | SI7501DN-T1-GE3.pdf | |
| 9DBV0831AKLF | IC CLOCK BUFFER 48MLF | 9DBV0831AKLF.pdf | |
| AD9690BCPZRL7-1000 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-LFCSP-WQ (9x9) | AD9690BCPZRL7-1000.pdf | |
| TMS320VC549PGE-80 | IC FIXED POINT DSP 144-LQFP | TMS320VC549PGE-80.pdf | |
| PIC16C57CT-20I/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-SSOP | PIC16C57CT-20I/SS.pdf | |
| MC74HC125AFG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SOEIAJ-14 | MC74HC125AFG.pdf | |
| LM5112MY | IC MOSFET GATE DRIVER 7A 8MSOP | LM5112MY.pdf | |
| LM94CIMT | Hardware Monitor 0°C ~ 125°C Internal and External Sensor 2-Wire Serial, I²C/SMBUS Output 56-TSSOP | LM94CIMT.pdf | |
| TPS43333QDAPRQ1 | Buck, Boost Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down DC-DC Controller IC 38-HTSSOP | TPS43333QDAPRQ1.pdf |