| Manufacturer Part Number: | 1N4748A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4748A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4748A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4748A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4748A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4748A G is new and unused, you can buy 1N4748A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4748A G.
| ISOPAC0611 | Diode Standard 150V 15A | ISOPAC0611.pdf | |
| BZV85-C18,113 | Zener Diode 18V 1.3W ±5% Through Hole DO-204AL | BZV85-C18,113.pdf | |
| BC858AWT1 | TRANS PNP 30V 0.1A SOT-323 | BC858AWT1.pdf | |
| IRFP4227PBF | MOSFET N-CH 200V 65A TO-247AC | IRFP4227PBF.pdf | |
| SI4831BDY-T1-E3 | MOSFET P-CH 30V 6.6A 8-SOIC | SI4831BDY-T1-E3.pdf | |
| MC68340CFE16E | CPU32 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 16MHz 144-CQFP (26.77x26.77) | MC68340CFE16E.pdf | |
| DS28EL25Q+U | IC EEPROM 1.8V 4KBIT 6TDFN | DS28EL25Q+U.pdf | |
| MAX5933CESA+ | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | MAX5933CESA+.pdf | |
| XC6122E720MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122E720MR-G.pdf | |
| RT9612BGS | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOP | RT9612BGS.pdf | |
| LT1585CT-3.3#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V TO-220-3 | LT1585CT-3.3#PBF.pdf | |
| MIC5256-2.7YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA SOT-23-5 | MIC5256-2.7YM5-TR.pdf |