| Manufacturer Part Number: | 1N4748A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4748A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4748A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 16.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4748A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4748A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4748A_T50A is new and unused, you can buy 1N4748A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4748A_T50A.
| SET130312 | Diode Standard 600V 15A Solder | SET130312.pdf | |
| R9G20209ASOO | DIODE FAST REC R9G 900A 200V | R9G20209ASOO.pdf | |
| BZV55-B47,115 | Zener Diode 47V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80C | BZV55-B47,115.pdf | |
| AT89LP2052-20SU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-SOIC | AT89LP2052-20SU.pdf | |
| STM32F334K6T6 | ARM® Cortex®-M4 STM32 F3 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | STM32F334K6T6.pdf | |
| Z87C3304PECR53KM | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 4KB (4K x 8) ROM 28-DIP | Z87C3304PECR53KM.pdf | |
| SN74ABT240APW | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74ABT240APW.pdf | |
| SN74AHCT32DR | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74AHCT32DR.pdf | |
| IS61LPS51236B-200TQLI | IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP | IS61LPS51236B-200TQLI.pdf | |
| LT8391IFE#PBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 28-TSSOP-EP | LT8391IFE#PBF.pdf | |
| XC6122A645MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122A645MR-G.pdf | |
| LTC3890MPGN-1#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3890MPGN-1#PBF.pdf | |
| MP2456GJ-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.81V 1 Output 500mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | MP2456GJ-P.pdf | |
| ISL6367CRZ | - Controller, Intel IMVP-7, VR12™ Voltage Regulator IC 2 Output 60-QFN (7x7) | ISL6367CRZ.pdf |