| Manufacturer Part Number: | 1N4749A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4749A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4749A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Voltage Regulator Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 18.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4749A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4749A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4749A,113 is new and unused, you can buy 1N4749A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4749A,113.
| B130LB-13 | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount SMB | B130LB-13.pdf | |
| BAT 17 E6327 | RF Diode Schottky - Single 4V 130mA 150mW PG-SOT23-3 | BAT 17 E6327.pdf | |
| MMBZ5249C-E3-18 | Zener Diode 19V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5249C-E3-18.pdf | |
| DS2250-32-16+ | 8051 DS225x Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) NVSRAM 40-SIMM | DS2250-32-16+.pdf | |
| DG411LAK | 4 Circuit IC Switch 1:1 17 Ohm 16-CERDIP | DG411LAK.pdf | |
| DS90CR561MTD | Interface 48-TSSOP | DS90CR561MTD.pdf | |
| S-89430ACNC-HBUTFG | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-88A | S-89430ACNC-HBUTFG.pdf | |
| SN74V293PZAEP | IC SYNC FIFO 65536X18 80QFP | SN74V293PZAEP.pdf | |
| BR93L56RFVM-WTR | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP | BR93L56RFVM-WTR.pdf | |
| MAQ3203YM | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) PWM Dimming 8-SOIC | MAQ3203YM.pdf | |
| ISL6554CB | - Controller, Intel Itanium® Voltage Regulator IC 4 Output 20-SOIC W | ISL6554CB.pdf |