| Manufacturer Part Number: | 1N4749A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9253 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4749A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4749A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 18.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4749A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4749A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4749A is new and unused, you can buy 1N4749A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4749A.
| RM 2 | DIODE GEN PURP 400V 1.2A AXIAL | RM 2.pdf | |
| CDLL4739A | Zener Diode 9.1V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4739A.pdf | |
| PBSS4041NT,215 | TRANS NPN 60V 3.8A SOT23 | PBSS4041NT,215.pdf | |
| XP0NG8A00L | TRANS PREBIAS PNP 0.15W SMINI6 | XP0NG8A00L.pdf | |
| AUIRF1404 | MOSFET N-CH 40V 202A TO-220AB | AUIRF1404.pdf | |
| TLC3545IDGK | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-VSSOP | TLC3545IDGK.pdf | |
| LTC2311CMSE-14#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP-EP | LTC2311CMSE-14#PBF.pdf | |
| X9241AWP | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-PDIP | X9241AWP.pdf | |
| MCF51AC256ACLKE | Coldfire V1 MCF51AC Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MCF51AC256ACLKE.pdf | |
| EL1503ACLZ | 2/0 Driver DSL 24-QFN (5x4) | EL1503ACLZ.pdf | |
| DS99R124AQSQE/NOPB | 1.2Gbps Deserializer 1 Input 4 Output 48-WQFN (7x7) | DS99R124AQSQE/NOPB.pdf | |
| DS2187+ | Telecom IC Receive Line Interface 18-PDIP | DS2187+.pdf | |
| TPA6020A2RGWT | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 20-VQFN (5x5) | TPA6020A2RGWT.pdf | |
| MAX4189EEE+T | IC AMP CURRENT SENSE 16-QSOP | MAX4189EEE+T.pdf | |
| AT49BV002NT-90TI | IC FLASH 2MBIT 90NS 32TSOP | AT49BV002NT-90TI.pdf |