| Manufacturer Part Number: | 1N4750A BK |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4750A BK Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4750A BK | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 20.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4750A BK | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4750A BK is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of 1N4750A BK is new and unused, you can buy 1N4750A BK Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4750A BK.
| CBR10-J080 | RECT BRIDGE | CBR10-J080.pdf | |
| S16GR | Diode Standard, Reverse Polarity 400V 16A Chassis, Stud Mount | S16GR.pdf | |
| CMDZ5233B TR | Zener Diode 6V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5233B TR.pdf | |
| T720143504DN | SCR Module 1400V Single Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | T720143504DN.pdf | |
| 8N4QV01KG-1124CDI8 | VCXO IC 75MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1124CDI8.pdf | |
| EFM32TG225F8-BGA48 | ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | EFM32TG225F8-BGA48.pdf | |
| PIC16C64A-10I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C64A-10I/PT.pdf | |
| Z86C1505FSGR2306 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) ROM 44-QFP (10x10) | Z86C1505FSGR2306.pdf | |
| MPC8533EVTARJ | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.067GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8533EVTARJ.pdf | |
| ADV7181DBCPZ | Video Decoder IC Video 64-LFCSP-VQ (9x9) | ADV7181DBCPZ.pdf | |
| CD74ACT651M96E4 | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | CD74ACT651M96E4.pdf | |
| SN74AS825ADWRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | SN74AS825ADWRE4.pdf | |
| BA6896FP-E2 | IC MOTOR DRIVER PAR 28-HSOP | BA6896FP-E2.pdf | |
| FT821AA | PFC IC Discontinuous (Transition) 8-SOP | FT821AA.pdf | |
| BQ500212ARGZR | Wireless Power Transmitter PMIC 48-VQFN (7x7) | BQ500212ARGZR.pdf |