| Manufacturer Part Number: | 1N4751A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4751A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4751A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4751A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4751A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4751A_T50A is new and unused, you can buy 1N4751A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4751A_T50A.
| BAT54ADW-7-F | Diode Array 2 Pair Common Anode Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAT54ADW-7-F.pdf | |
| BZX84J-B11,115 | Zener Diode 11V 550mW ±2% Surface Mount SOD-323F | BZX84J-B11,115.pdf | |
| 1N5385A/TR8 | Zener Diode 170V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5385A/TR8.pdf | |
| 1N5281B (DO-35) | Zener Diode 200V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5281B (DO-35).pdf | |
| JANTX1N4986US | Zener Diode 150V 5W ±5% Surface Mount D-5B | JANTX1N4986US.pdf | |
| BSC076N06NS3GATMA1 | MOSFET N-CH 60V 50A TDSON-8 | BSC076N06NS3GATMA1.pdf | |
| IRF6215L-103PBF | MOSFET P-CH 150V 13A TO-262 | IRF6215L-103PBF.pdf | |
| PI6C20800BAEX | IC CLOCK BUFFER 1:8 48TSSOP | PI6C20800BAEX.pdf | |
| 5V80024NLGI | IC CLK GENERATION CHIP 20-TSSOP | 5V80024NLGI.pdf | |
| DS1284 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 50B Parallel 28-DIP (0.600", 15.24mm) | DS1284.pdf | |
| AD7785BRUZ | 20 Bit Analog to Digital Converter 3 Input 1 Sigma-Delta 16-TSSOP | AD7785BRUZ.pdf | |
| TLV0831IP | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | TLV0831IP.pdf | |
| MX7535KP+T | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | MX7535KP+T.pdf | |
| M30280F8HP#U7B | M16C/60 M16C™ M16C/Tiny/28 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | M30280F8HP#U7B.pdf |