| Manufacturer Part Number: | 1N4752A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4752A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4752A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4752A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4752A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4752A G is new and unused, you can buy 1N4752A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4752A G.
| MURH860CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 4A Through Hole TO-220-3 | MURH860CT.pdf | |
| VS-60EPF02-M3 | DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC | VS-60EPF02-M3.pdf | |
| PZU6.2DB2,115 | Zener Diode Array 2 Independent 6.2V 250mW ±2% 5-TSSOP | PZU6.2DB2,115.pdf | |
| FNB51560TD1 | Power Driver Module IGBT 3 Phase Inverter 600V 15A Module | FNB51560TD1.pdf | |
| 2N3703 | TRANS PNP 30V 0.5A TO-92 | 2N3703.pdf | |
| IXFT26N60P | MOSFET N-CH 600V 26A TO-268 D3 | IXFT26N60P.pdf | |
| IRFSL7430PBF | MOSFET N-CH 40V 195A TO262 | IRFSL7430PBF.pdf | |
| 8N3QV01KG-0128CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz, 62.5MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0128CDI8.pdf | |
| LFEC6E-4T144I | IC FPGA 97 I/O 144TQFP | LFEC6E-4T144I.pdf | |
| M37540M4-072GP#EJ | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 32-LQFP (7x7) | M37540M4-072GP#EJ.pdf | |
| SY10EP89VZG-TR | 2/0 Driver 8-SOIC | SY10EP89VZG-TR.pdf | |
| XR16L2550IL | IC UART FIFO 16B DUAL 32QFN | XR16L2550IL.pdf | |
| LF442CN/NOPB | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LF442CN/NOPB.pdf | |
| MAX4242ESA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4242ESA+T.pdf | |
| LM10CN | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | LM10CN.pdf |