| Manufacturer Part Number: | 1N4753A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4753A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4753A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4753A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4753A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4753A G is new and unused, you can buy 1N4753A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4753A G.
| BAW56T116 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 70V 215mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAW56T116.pdf | |
| RB531VM-40TE-17 | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2 | RB531VM-40TE-17.pdf | |
| HSM845J/TR13 | Diode Schottky 45V 8A Surface Mount DO-214AB | HSM845J/TR13.pdf | |
| X9420YS16I-2.7T1 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-SOIC | X9420YS16I-2.7T1.pdf | |
| 10AX090R3F40I2SG | IC FPGA 342 I/O 1517FCBGA | 10AX090R3F40I2SG.pdf | |
| PIC18LF2455-I/SP | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 24KB (12K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18LF2455-I/SP.pdf | |
| Z8S18010FEC | Z8S180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 10MHz 80-QFP | Z8S18010FEC.pdf | |
| OPA180IDGKR | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA180IDGKR.pdf | |
| SN74ABT374ADWRG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ABT374ADWRG4.pdf | |
| 74AHC30PW-Q100J | NAND Gate IC 1 Channel 14-TSSOP | 74AHC30PW-Q100J.pdf | |
| 74LVC1G32GW/DG,125 | OR Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74LVC1G32GW/DG,125.pdf | |
| LP8860CQVFPRQ1 | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 150mA 32-HLQFP (7x7) | LP8860CQVFPRQ1.pdf | |
| MCP112T-240E/LB | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MCP112T-240E/LB.pdf | |
| BD9701CP-V5E2 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1.5A TO-220-5 Formed Leads | BD9701CP-V5E2.pdf | |
| NCP3231AMNTXG | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 25A 40-VFQFN Exposed Pad | NCP3231AMNTXG.pdf |