| Manufacturer Part Number: | 1N4753A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11071 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4753A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4753A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4753A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4753A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4753A is new and unused, you can buy 1N4753A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4753A.
| B412F-2T-YEB | RECT BRIDGE SGL PHASE 12A W/OPT | B412F-2T-YEB.pdf | |
| DDZ9698T-7 | Zener Diode 11V 150mW ±5% Surface Mount SOD-523 | DDZ9698T-7.pdf | |
| FPDB30PH60 | Power Driver Module IGBT 2 Phase 600V 20A SPM27GA | FPDB30PH60.pdf | |
| VS-VSKT41/04 | SCR Module 400V 100A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKT41/04.pdf | |
| NP043A200A | TRANS PREBIAS NPN/PNP SSSMINI6 | NP043A200A.pdf | |
| IPD65R600E6BTMA1 | MOSFET N-CH 650V 7.3A TO252-3 | IPD65R600E6BTMA1.pdf | |
| CDCLVC1310RHBR | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 200MHz 32-VFQFN Exposed Pad | CDCLVC1310RHBR.pdf | |
| EPM3128AFI256-10 | IC CPLD 128MC 10NS 256FBGA | EPM3128AFI256-10.pdf | |
| PIC16F18344-E/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F18344-E/SS.pdf | |
| MB9BF328SAPMC-GE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B320TA Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB9BF328SAPMC-GE2.pdf | |
| ST7FLITEU09B3 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 2KB (2K x 8) FLASH | ST7FLITEU09B3.pdf | |
| HSP43216VC-52Z | IC HALFBAND FILTER 100-MQFP | HSP43216VC-52Z.pdf | |
| ICE3BR1765JZHKLA1 | Converter Offline Flyback Topology 65kHz PG-DIP-7-1 | ICE3BR1765JZHKLA1.pdf | |
| BD1603NUV-E2 | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 190mA 10-VSON (3x3) | BD1603NUV-E2.pdf |