| Manufacturer Part Number: | 1N4754A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4754A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4754A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4754A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4754A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4754A G is new and unused, you can buy 1N4754A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4754A G.
| MBRB2035CTHE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB2035CTHE3/45.pdf | |
| VS-150UR100DL | Diode Standard, Reverse Polarity 1000V (1kV) 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | VS-150UR100DL.pdf | |
| CZRER52C7V5 | Zener Diode 7.5V 150mW ±5% Surface Mount 0503 (1308 Metric) | CZRER52C7V5.pdf | |
| 1N5348E3/TR13 | Zener Diode 11V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5348E3/TR13.pdf | |
| Q4004LTTP | TRIAC 400V 4A TO220 | Q4004LTTP.pdf | |
| MB9AF311LAQN-G-AVE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A310A Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | MB9AF311LAQN-G-AVE2.pdf | |
| R5F213J2MNNP#U0 | R8C R8C/3x/3JM Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 36-HWQFN (6x6) | R5F213J2MNNP#U0.pdf | |
| ISL84521IVZ-T | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-TSSOP | ISL84521IVZ-T.pdf | |
| PCF8584T/2,518 | I²C Controller Parallel Interface 20-SO | PCF8584T/2,518.pdf | |
| SN74AHCT240DWR | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT240DWR.pdf | |
| SN74CBT3383CDBQR | Bus FET Exchange Switch 5 x 2:2 24-SSOP/QSOP | SN74CBT3383CDBQR.pdf | |
| SN74LVCC3245APWTG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 24-TSSOP | SN74LVCC3245APWTG4.pdf | |
| IS45S32800D-7BLA1 | IC SDRAM 256M 143MHZ 90BGA | IS45S32800D-7BLA1.pdf | |
| IS31FL3236-QFLS2-TR | LED Driver IC 36 Output Linear I²C Dimming 38mA 44-QFN (5x5) | IS31FL3236-QFLS2-TR.pdf | |
| S-80916CLPF-G6LTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80916CLPF-G6LTFU.pdf |