| Manufacturer Part Number: | 1N4754A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11609 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 39V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4754A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4754A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 29.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4754A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4754A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4754A is new and unused, you can buy 1N4754A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4754A.
| BZG05C4V7-E3-TR | Zener Diode 4.7V 1.25W ±5% Surface Mount DO-214AC | BZG05C4V7-E3-TR.pdf | |
| JANTX1N4133UR-1 | Zener Diode 87V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4133UR-1.pdf | |
| VS-VSKT56/10 | SCR Module 1000V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKT56/10.pdf | |
| IPW60R075CP | MOSFET N-CH 650V 39A TO-247 | IPW60R075CP.pdf | |
| IPI22N03S4L15AKSA1 | MOSFET N-CH 30V 22A TO262-3 | IPI22N03S4L15AKSA1.pdf | |
| PIC18F24K20T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC18F24K20T-I/ML.pdf | |
| Z8S18020PSG1960 | Z8S180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 20MHz 64-DIP | Z8S18020PSG1960.pdf | |
| LMV7291MGX/NOPB | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV7291MGX/NOPB.pdf | |
| EDB4064B4PB-1D-F-R | LPDDR2 4G 64MX64 FBGA QDP | EDB4064B4PB-1D-F-R.pdf | |
| MIC4128YMME-TR | IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP | MIC4128YMME-TR.pdf | |
| PD70210ILD-TR | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 16-DFN (5x4) | PD70210ILD-TR.pdf | |
| LTC1326CS8#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 3 Channel 8-SOIC | LTC1326CS8#PBF.pdf | |
| LM3668SD-3.3/NOPB | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 12-WFDFN Exposed Pad | LM3668SD-3.3/NOPB.pdf | |
| LT3060ITS8-2.5#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA TSOT-23-8 | LT3060ITS8-2.5#TRMPBF.pdf | |
| TPS61132PW | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (1) 500kHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | TPS61132PW.pdf |