| Manufacturer Part Number: | 1N4755A_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4755A_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4755A_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4755A_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4755A_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4755A_T50A is new and unused, you can buy 1N4755A_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4755A_T50A.
| 300CNQ035 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 150A Chassis Mount PRM4 | 300CNQ035.pdf | |
| S8008RTP | SCR 800V 8A Standard Recovery Through Hole TO-220AB-R | S8008RTP.pdf | |
| DTA115TET1G | TRANS PREBIAS PNP 0.2W SC75 | DTA115TET1G.pdf | |
| AO4449 | MOSFET P-CH 30V 7A 8SOIC | AO4449.pdf | |
| ISL5929/2IN | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 48-TQFP (7x7) | ISL5929/2IN.pdf | |
| CS48L10-CNZ | IC DSP AUDIO 32BIT LP 24QFN | CS48L10-CNZ.pdf | |
| ATPL230AG55J19-Y | PL230A-AKU-Y SAMG55J19A-MU LQFP | ATPL230AG55J19-Y.pdf | |
| BUF18830AIRGFT | IC PROG GAMM-VGEN 18CH 38VQFN | BUF18830AIRGFT.pdf | |
| IXDN430MCI | IC DRVR MOSF/IGBT 30A TO220-5 | IXDN430MCI.pdf | |
| LT3799IMSE#PBF | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback Triac Dimming 16-MSOP-EP | LT3799IMSE#PBF.pdf | |
| ADM1060ARU-REEL | Supervisor Programmable 7 Channel 28-TSSOP | ADM1060ARU-REEL.pdf | |
| TPS60400DBVT | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin, Vin/2 1 Output 60mA SC-74A, SOT-753 | TPS60400DBVT.pdf | |
| LM2940LDX-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A 8-WSON (4x4) | LM2940LDX-5.0/NOPB.pdf |