| Manufacturer Part Number: | 1N4756A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4756A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4756A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 35.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4756A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4756A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4756A G is new and unused, you can buy 1N4756A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4756A G.
| UH1DHE3_A/H | DIODE FAST REC 200V 1A DO214AC | UH1DHE3_A/H.pdf | |
| TIPL761-S | TRANS NPN 400V 4A | TIPL761-S.pdf | |
| TDA7442D | IC PROCESSOR TONE/SURRND 28-SOIC | TDA7442D.pdf | |
| EL5001IL | IC CLOCK DRIVER 6-CHAN 20-QFN | EL5001IL.pdf | |
| ISL12008IB8Z | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL12008IB8Z.pdf | |
| X9317WM8IZ | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9317WM8IZ.pdf | |
| 89H64H16G3YBBL | Switch Interfacing Interface | 89H64H16G3YBBL.pdf | |
| LT1993CUD-10#TRPBF | Differential Amplifier 2 Circuit Differential 16-QFN-EP (3x3) | LT1993CUD-10#TRPBF.pdf | |
| AT25640B-XHL-B | IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8TSSOP | AT25640B-XHL-B.pdf | |
| DS1259S+ | Battery Power Management IC 16-SOIC | DS1259S+.pdf | |
| XC6124A237ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124A237ER-G.pdf | |
| MC78M06BT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 6V 500mA TO-220AB | MC78M06BT.pdf | |
| TPS51275B-1RUKT | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 300kHz, 355kHz 20-WFQFN Exposed Pad | TPS51275B-1RUKT.pdf |