| Manufacturer Part Number: | 1N4756A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12250 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4756A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4756A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 35.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4756A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4756A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4756A is new and unused, you can buy 1N4756A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4756A.
| GP10KHM3/54 | Diode Standard 800V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10KHM3/54.pdf | |
| MUN5236T1 | TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 | MUN5236T1.pdf | |
| AD9222ABCPZ-50 | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9222ABCPZ-50.pdf | |
| MAX11639EEE+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX11639EEE+.pdf | |
| MX7224KP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) | MX7224KP+.pdf | |
| AD7545AKRZ-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SOIC W | AD7545AKRZ-REEL.pdf | |
| EP2SGX90EF1152C5ES | IC FPGA 558 I/O 1152FBGA | EP2SGX90EF1152C5ES.pdf | |
| MB90548GSPMC-GS-570E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC-GS-570E1.pdf | |
| SAK-XE162HN-16F80L AA | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH PG-LQFP-64-6 | SAK-XE162HN-16F80L AA.pdf | |
| ISL24003IRZ | IC BUFFER 18CH VCOM DRVR 44-QFN | ISL24003IRZ.pdf | |
| LTC1555LEGN#PBF | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 16-SSOP | LTC1555LEGN#PBF.pdf | |
| LM3502SQX-16/NOPB | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 400mA (Switch) 16-WQFN (4x4) | LM3502SQX-16/NOPB.pdf | |
| X40415V8-AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-TSSOP | X40415V8-AT1.pdf |