| Manufacturer Part Number: | 1N4759A G |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4759A G Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4759A G | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 125 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4759A G | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4759A G is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4759A G is new and unused, you can buy 1N4759A G Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4759A G.
| SBL8L40-E3/45 | Diode Schottky 40V 8A Through Hole TO-220AC | SBL8L40-E3/45.pdf | |
| 1N4747A-TAP | Zener Diode 20V 1.3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4747A-TAP.pdf | |
| BSV52 | TRANS NPN 12V 0.2A SOT-23 | BSV52.pdf | |
| AUIRF7309Q | MOSFET N/P-CH 30V 4A/3A 8SOIC | AUIRF7309Q.pdf | |
| FQD13N10LTF | MOSFET N-CH 100V 10A DPAK | FQD13N10LTF.pdf | |
| AD9266BCPZ-65 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LFCSP-WQ (5x5) | AD9266BCPZ-65.pdf | |
| ADS7885SDBVR | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | ADS7885SDBVR.pdf | |
| TCA6408RGTR | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-QFN (3x3) | TCA6408RGTR.pdf | |
| MAX4017EUA+ | Buffer Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4017EUA+.pdf | |
| SN74CBT3244DW | Bus Switch 4 x 1:1 20-SOIC | SN74CBT3244DW.pdf | |
| MCP1252T-33X50I/MS | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Programmable 3.3V, 5V 1 Output 120mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | MCP1252T-33X50I/MS.pdf | |
| S-13R1E27-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 150mA HSNT-4-B | S-13R1E27-A4T2U3.pdf | |
| S-1323B23PF-N8ITFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA SNT-4A | S-1323B23PF-N8ITFU.pdf | |
| S-1132B17-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 300mA SOT-23-5 | S-1132B17-M5T1U.pdf | |
| S-1137A31-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 300mA SOT-89-5 | S-1137A31-U5T1U.pdf |