| Manufacturer Part Number: | 1N4768A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4768A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4768A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 350 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4768A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4768A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4768A is new and unused, you can buy 1N4768A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4768A.
| VS-6FR40 | Diode Standard 400V 6A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-6FR40.pdf | |
| MMBZ5249BLT1G | Zener Diode 19V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5249BLT1G.pdf | |
| 1N5945AP/TR8 | Zener Diode 68V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5945AP/TR8.pdf | |
| CSD13306WT | MOSFET N-CH 12V 6DSBGA | CSD13306WT.pdf | |
| LTC2368IDE-16#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-DFN (4x3) | LTC2368IDE-16#PBF.pdf | |
| LFE2M50SE-6FN672I | IC FPGA 372 I/O 672FBGA | LFE2M50SE-6FN672I.pdf | |
| CP3BT26Y98AWMX/NOPB | IC CPU BLUETOOH CAN | CP3BT26Y98AWMX/NOPB.pdf | |
| ICL3243EIVZ | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | ICL3243EIVZ.pdf | |
| PCA9635PW/Q900,118 | LED Driver IC 16 Output Linear PWM Dimming 25mA 28-TSSOP | PCA9635PW/Q900,118.pdf | |
| LT1790AIS6-3#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 5mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT1790AIS6-3#TRMPBF.pdf | |
| TL431CL5T | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.21% 100mA SC-74A, SOT-753 | TL431CL5T.pdf | |
| MP20048DJ-LF-P | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.234 V ~ 5 V 250mA TSOT-23-5 | MP20048DJ-LF-P.pdf | |
| MIC5305-2.6YD5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA TSOT-23-5 | MIC5305-2.6YD5-TR.pdf |