| Manufacturer Part Number: | 1N4780A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4780A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4780A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4780A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4780A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4780A is new and unused, you can buy 1N4780A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4780A.
| V12W60C-M3/I | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 6A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | V12W60C-M3/I.pdf | |
| BAS282-GS18 | DIODE GEN PURP 50V 30MA SOD80 | BAS282-GS18.pdf | |
| 1N748A | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-7 (DO-204AA) | 1N748A.pdf | |
| SMBT3904UPNE6327HTSA1 | TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SC74-6 | SMBT3904UPNE6327HTSA1.pdf | |
| UMF23NTR | TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.15W UMT6 | UMF23NTR.pdf | |
| NTMS4176PR2G | MOSFET P-CH 30V 5.5A 8-SOIC | NTMS4176PR2G.pdf | |
| NTD4909NAT4G | MOSFET N-CH 30V 41A SGL DPAK | NTD4909NAT4G.pdf | |
| ICS932S806CGLFT | AMD CPU Clock/Frequency Synthesizer IC 64-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) | ICS932S806CGLFT.pdf | |
| 8N4SV76KC-0014CDI8 | VCXO IC 625MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0014CDI8.pdf | |
| 8N3SV76BC-0095CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0095CDI.pdf | |
| 8N4SV76LC-0042CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0042CDI.pdf | |
| MK22FN1M0AVLH12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MK22FN1M0AVLH12.pdf | |
| OPA2337EA/3KG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-8 | OPA2337EA/3KG4.pdf | |
| MCP6547-E/P | Comparator General Purpose CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL 8-PDIP | MCP6547-E/P.pdf | |
| 70V3599S133BC | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 256CABGA | 70V3599S133BC.pdf |