| Manufacturer Part Number: | 1N4782A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4782A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4782A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4782A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4782A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4782A is new and unused, you can buy 1N4782A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4782A.
| BYM07-200/32 | DIODE GEN PURP 200V 500MA DO213 | BYM07-200/32.pdf | |
| 1N5944B G | Zener Diode 62V 1.25W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5944B G.pdf | |
| SMBG4733/TR13 | Zener Diode 5.1V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4733/TR13.pdf | |
| Q6008R559 | TRIAC 600V 8A TO220 | Q6008R559.pdf | |
| DMN3024LSD-13 | MOSFET 2N-CH 30V 6.8A 8SO | DMN3024LSD-13.pdf | |
| IDT5V551DCI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 160MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | IDT5V551DCI.pdf | |
| 8N3SV76BC-0030CDI | VCXO IC 312.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0030CDI.pdf | |
| X9409WS24IZT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9409WS24IZT1.pdf | |
| ADSP-21478KSWZ-2A | IC DSP SHARC 266MHZ LP 100LQFP | ADSP-21478KSWZ-2A.pdf | |
| 5CEFA4M13I7N | IC FPGA 223 I/O 383MBGA | 5CEFA4M13I7N.pdf | |
| EFM8BB31F16G-A-QFP32R | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 16KB (16K x 8) FLASH | EFM8BB31F16G-A-QFP32R.pdf | |
| TSB14C01APMR | IEEE 1394 Link Layer Controller IEEE 1394-1995 Parallel Interface 64-LQFP (10x10) | TSB14C01APMR.pdf | |
| MAX9123EUE+T | 4/0 Driver LVDS 16-TSSOP | MAX9123EUE+T.pdf | |
| TS1852AIPT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TS1852AIPT.pdf | |
| UCC3813PWTR-0G4 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-TSSOP | UCC3813PWTR-0G4.pdf |