| Manufacturer Part Number: | 1N4783A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.5V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4783A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4783A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4783A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4783A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4783A is new and unused, you can buy 1N4783A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4783A.
| VS-STPS1045BTRRPBF | Diode Schottky 45V 10A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-STPS1045BTRRPBF.pdf | |
| DZT853-13 | TRANS NPN 100V 6A SOT223 | DZT853-13.pdf | |
| DS1086LU-222+T | IC CLK GEN 22.1184MHZ AUTO 8USOP | DS1086LU-222+T.pdf | |
| 8N3SV75EC-0061CDI8 | VCXO IC 693.483MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0061CDI8.pdf | |
| COP438CN | 8 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-DIP | COP438CN.pdf | |
| DAC8551IADGKTG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | DAC8551IADGKTG4.pdf | |
| AD7847BR | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC W | AD7847BR.pdf | |
| LM358DR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LM358DR.pdf | |
| CD74HC4060PWE4 | IC 14-STAGE BIN COUNTER 16TSSOP | CD74HC4060PWE4.pdf | |
| SN74AHC1G04DCKTE4 | Inverter IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHC1G04DCKTE4.pdf | |
| MT41J128M16JT-093G:K | IC DDR3 SDRAM 2GBIT FBGA | MT41J128M16JT-093G:K.pdf | |
| NCP802SAN1T1G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion 6-SON | NCP802SAN1T1G.pdf | |
| ADM1275-2ARQZ | Hot Swap Controller, Monitor 1 Channel General Purpose 16-QSOP | ADM1275-2ARQZ.pdf | |
| UCS1001-3-BP-TR | USB Dedicated Charging Port (DCP), Power Switch PMIC 20-QFN (4x4) | UCS1001-3-BP-TR.pdf | |
| MAX6386XS29D1+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | MAX6386XS29D1+T.pdf |